AKTUALNOŚCI

Kancelaria na liście pięciu firm nominowanych do tytułu Firmy Life Sciences Roku w Polsce

  Kilka dni temu nasza kancelaria znalazła się również na liście pięciu firm nominowanych do tytułu Firmy Life Sciences Roku w Polsce, według międzynarodowego rankingu prawniczego LMG Life Sciences. Jesteśmy bardzo wdzięczni za otrzymane wyróżnienia oraz pochlebną opinię na temat świadczonych przez nas usług prawnych.

Trzecie miejsce w tegorocznej edycji Legal 500 EMEA 2020

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że nasza kancelaria zajęła wysokie miejsce (3 poziom) w tegorocznej edycji Legal 500, EMEA 2020, w kategorii Healthcare and Life Sciences. Jesteśmy szczególnie dumni, że otrzymaliśmy tak pozytywne referencje dotyczące naszej pracy i zaangażowania.  

Konferencja Leki biologiczne – aspekty prawne na UKSW

W grudniu 2019 r. odbyła się coroczna ogólnopolska konferencja naukowa, organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Prawa i Administracji. Monika Duszyńska poprowadziła na niej pierwszy panel, zatytułowany Pacjent w centrum leczenia biologicznego. W panelu wystąpili m.in. Prof. Marcin Czech oraz dyr. Paweł Grzesiewski z biura Rzecznika Praw Pacjenta, jak również przedstawiciele organizacji pacjentów.

Monika doradza w sprawie zwrotu kosztów leczenia za granicą

Monika doradzała rodzicom noworodka z rzadkimi wadami serca dziecka w sprawie dotyczącej uzyskania od NFZ zwrotu środków wydatkowanych na jego skomplikowane leczenie chirurgiczne za granicą (łącznie kwoty kilkuset tysięcy złotych). Prezes NFZ wydał zgodę na zwrot tych środków w całości.

Monika współautorem raportu IZWOZ

Monika Duszyńska współautorem kompleksowego raportu wydanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Raport „Przyczyny ograniczonej dostępności leków w Polsce. Diagnoza i propozycje rozwiązań” stanowi szczegółową analizę przyczyn ograniczonej dostępności rynkowej do niektórych produktów leczniczych, oraz proponuje szereg możliwych rozwiązań dotyczących przede wszystkim obszaru refundacji i prawa farmaceutycznego.

Raport „Koszty nowych technologii lekowych w leczeniu najczęściej diagnozowanych nowotworów. Prognoza 2019-2021”

Monika Duszyńska jest jednym z autorów raportu „Koszty nowych technologii lekowych w leczeniu najczęściej diagnozowanych nowotworów. Prognoza 2019-2021” przygotowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Raport wskazuje cele i narzędzia niezbędne do efektywnego realizowania polityki zdrowotnej w obszarze onkologii.

Prawa pacjenta na Uczelni Łazarskiego

Monika Duszyńska w kwietniu 2019 poprowadziła zajęcia „Prawa pacjenta w kontekście dostępności do świadczeń zdrowotnych” na Uczelni Łazarskiego, na kierunku Zarządzanie w sektorze farmaceutycznym.

Debata „Leki biologiczne i biopodobne – oszczędzić, by móc wydać”

Dnia 30 lipca 2019 r. Monika Duszyńska wystąpiła w roli panelisty w debacie „Leki biologiczne i biopodobne – oszczędzić, by móc wydać” zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą „Farmacja Polska”.

Monika Duszyńska gościem audycji „Eureka” I Programu Polskiego Radia

Dnia 22 sierpnia 2019 Monika Duszyńska wystąpiła w roli eksperta w audycji popularno-naukowej „EUREKA”  Polskiego Radia, poświęconej lekom biologicznym. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji: https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2357803,Sukces-inzynierii-genetycznej-lek-biologiczny

Monika Duszyńska reprezentuje PUOP przed NSA; ważny wyrok w sprawie substytucji leków biologicznych

W dniu 28 maja 2019 r. NSA podtrzymał ważną decyzję Rzecznika Praw Pacjenta dotycząca zamiennictwa leków biologicznych. Rzecznik uznał, że praktyka jednego ze szpitali, polegająca na uzależnianiu tego, jaki lek biologiczny otrzyma pacjent, wyłącznie od wyniku przetargu, jest niezgodna ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i stanowi naruszenie zbiorowych praw pacjentów. Ta precedensowa sprawa powinna wyznaczyć nowe standardy w ordynowaniu leków biologicznych, gdzie kluczową rolę powinien odgrywać lekarz. W postępowaniu przez WSA i NSA Monika Duszyńska reprezentowała Pro Bono Polską Unię Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”, która jako jedna z trzech organizacji społecznych broniła stanowiska Rzecznika.  

Chambers Europe 2019

Wywiad dla dziennika Rzeczpospolita (RZECZoPRAWIE)

16 sierpnia 2018 r. Monika Duszyńska była gościem Pawła Rochowicza w programie RZECZoPRAWIE, w którym poruszyła tematykę leków biologicznych i biopodobnych. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału on-line: https://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/180829956-Monika-Duszynska---Biorownowazny-nie-jest-wlasciwa-definicja-dla-lekow-biopodobnych.html